tzre
tzre
!!!dv!!!
 
boldog nvnapot
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
emyien nztetek!
Induls: 2006-02-04
 
G-mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
road
 
Men
 
videk
 
F1
 
kocsik&tunning
 
HRLEVL
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
szavazs
Meik eladt szereted jobban?

Road
Depresszi
Tankcsapda
Slipknot
Fear Factory
Papa Roach
Krptia
egyb...
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
banner
road
 
Zene
<bgsound src="http://www.road.hu/mp3/jo_hely.mp3" loop=true>
 
F1 szezonelzetes - j szablyok, j eslyek

A tavalyi a vltozs ve volt, de a V8-as motorok bevezetse, a kerkcserk rehabilitcija s a kiesses rendszer idmr debtlsa rvn minden adott hozz, hogy a 2006-os idny mg kiszmthatatlanabb legyen. Cikknkben sorra vesszk, hogy milyen jdonsgokat tartogat az F-1 htvgn indul szezonja.

Ilyenkor, az j idny nyitnya eltti napokban mg a szoksos hurroptimizmus jellemzi a csapatok s versenyzk tbbsgt; mindenki gy rzi, az elz vhez kpest nagyot lpett elre, ami vgre elg lesz a vrva-vrt dobbantshoz. Habr az v els futama sohasem tkrzi tkletesen a ksbb vrhat erviszonyokat, a htvgi Bahreini Nagydjon az alapok ptkocki biztosan a helykre kerlnek, gy aztn sokaknak hatatlanul lehervad majd a mosoly az arcrl, mert hiba az nbizalom, ha a cscson szk a hely. A tli tesztek ravasz kirakatkrei mostantl semmit sem rnek.

Egy j v mindig j kezdetet jelent, m 2006 kszbn a szoksosnl is nagyobb a bizonytalansg. A V8-as motorok bevezetse friss kihvst lltott az autgyrtk tbbsge el; a kerkcserk visszatrse papron semlegestette a Michelin tavalyi elnyt; az egy mrt krs idmr kzkvnatra trtnt, mgis vitatott szmzse felkavarta a Forma-1 csendesnek mr eddig sem nevezhet llvizt. Teht Bahreinben akr tiszta lappal is indulhatna mindenki, a valsg azonban bonyolultabb ennl, hiszen korntsem biztos, hogy nhny szablyvltoztats kibillentette egyenslyokbl a sikercsapatokat, vagy j lendletet adott a htul kullogknak.

Az albbiakban sorra vesszk a legfontosabb 2006-os jdonsgokat. Ha valaki nem szeretn elolvasni a teljes cikket, itt kzvetlenl is az t rdekl tmhoz ugorhat:

Kzvetlen linkek a tmkhoz:
>>
Kerkcserk s gumik | Program s naptr | Idmr | Motorok | Versenyzk s csapatok

Csere a kerkcserre
Vltozsok dihjban
- gumik
1. - jra lehet kereket cserlni a versenyek alatt
2. - 7 garnitra szraz plyra val gumit kapnak a versenyzk
3. - Pnteken nem szksges egy szett gumit sem felhasznlniuk
4. - Rrnek kzvetlenl az idmr edzs kezdete eltt kivlasztani a megfelel specifikcit

Mg egy vvel ezeltt a hossz lettartam gumik bevezetse s a verseny kzbeni kerkcserk eltrlse vltott ki heves tiltakozst, most ppensggel azok rehabilitcija ad okot vitra. Ennek az a magyarzata, hogy a 2004-re jellemz, sszessgben kiegyenslyozott erviszonyokat a tavalyi szablyok egyrtelmen a Michelin javra toltk el, a francia gumigyrt csapatai ezrt rthet mdon elleneztk a kerkcserk visszatrst, amelyre csakis azrt kerlhetett mgis sor, mert a Formula One Commission gydnt lsn meglepetsre a Red Bull Racing is mellette szavazott. A mrleg nyelve ennek ellenre nem billent vissza a kt vvel ezeltti llsba, a tli tesztek tapasztalatai ugyanis azt mutatjk, hogy a Bridgestone-nak tovbbra sem sikerlt maradktalanul ledolgoznia a Michelinnel szembeni htrnyt - ami ismt dnt lehet a vilgbajnoki kzdelem szempontjbl.

A Sportszablyzat vonatkoz passzusainak vltozsa nem merl ki annyiban, hogy jra engedlyezik a futam kzbeni kerkcsert. Mg 2005-ben a versenyzk sszesen ngy garnitra (szraz plyra val) gumit kaptak egy versenyhtvgre, idn htbl gazdlkodhatnak. Ez kevesebb, mint kt vvel ezeltt, amikor legutbb leglisak voltak a kerkcserk, akkor ugyanis tz szett llt a piltk rendelkezsre, a felhasznlhat gumik szmnak cskkentse mellett viszont az FIA feloldott egy fontos korltozst. A versenyzknek eddig bizonyos mennyisg gumit (2004-ben hrom, 2005-ben kt garnitrt) el kellett hasznlniuk mr az els edzsnapon, ettl az vtl kezdve azonban gy osztjk be az abroncsokat, ahogy akarjk. Mivel ezzel prhuzamosan a gumivlaszts hatridejt is kitoltk a szombati szabadedzsek elttrl az idmr kezdetig, a csapatokat 2006-ban semmi sem fogja arra knyszerteni, hogy pnteken sok krt tegyenek meg - mr csak azrt sem, mert a szombat dleltti plyaviszonyok hvebben tkrzik az idmrn s a versenyen vrhat krlmnyeket. Ezt nmileg ellenslyozza a kt szombati szabadedzs sszevonsa (lsd lent). A kerkcserket egybknt technikailag gy engedlyezte jra az FIA, hogy kivonta azokat a Parc Ferm-szablyok hatlya all. A nagydjak mostantl ismt rvid s gyors sprintek sorozatbl fognak llni, nem pedig egyetlen, hossz etapbl, ami tavaly sokak szerint a megbzhatsgra pl versenyekhez kzeltette a Forma-1-et. Ezzel sszhangban termszetesen a gumiszlltk visszatrnek a lgyabb keverkek hasznlathoz.

Az a tny, hogy a tavalyi idnyt kveten a Toyota s a Williams is csatlakozott a Ferrarihoz a Bridgestone-tborban, minden bizonnyal gyorstani fogja a japn gumigyrt fejlesztseinek temt. 2005-ben ppen az volt a Ferrari/Bridgestone tengely egyik f kerkktje, hogy hzon bell sem a gumiszlltnak, sem a csapatnak nem akadt valdi sszehasonltsi alapja, ezrt nem tudtk megllaptani, hogy az abroncsok vagy az aut - esetleg a kett egytt - volt felels a kudarcokrt. A Bridgestone helyzetnek ebben az vben illene drmaian javulnia, mivel azonban a Michelinnek ez lesz az utols idnye a Forma-1-ben, a francia cgnek nem kell a jelenlegi s jvbeni fejlesztsek kztt megosztania az erforrsait, ami knnyebbsg lesz: a Bridgestone-nak fel van adva a lecke.

Programvltozs
Vltozsok dihjban
- program
1. - Szombaton az eddigi kett helyett csak egy szabadedzs lesz
2. - jra 18 fordulbl ll a versenynaptr
3. - Ausztrlia helyett Bahreinben kezddik az idny

Az FIA 2006-ra mdostotta a nagydjhtvgk programjt, gy ettl az vtl kezdve szombaton dleltt, az idmr edzst megelzen az eddigi kett helyett csak egyetlen, egyrs szabadedzs lesz. Ennek megfelelen a csapatok felkszlsi ideje flrval cskkent, mert a kt trning eddig egyenknt 45 perces volt. Mivel a motorokat tovbbra is kmlnik kell, s most mr a gumikkal is clszer sprolniuk, lnyegben ez az egyetlen knyszert tnyez, amely rveheti az istllkat, hogy a kt, pnteki szabadedzsen rdemi munkt vgezzenek. Igaz, hogy kizrlag szombat dleltt edzeni tl kockzatos, mert rosszra fordulhat az idjrs, vagy a plyn trtnt incidens miatt lervidlhet a trning (az eddigiekhez hasonlan a versenybrnak a sportfelgyelkkel egyetrtsben joga van akkor is az eredeti idpontban lefjni az edzst, ha az a piros zszls szakaszok miatt 60 percnl rvidebb ideig tartott) - a mr hagyomnyosan lanyha pnteki aktivits azonban biztosan ismt cskkenni fog.

Az j lebonyoltsi rend miatt a csapatok mdostottk a htvgi rutinjukat, gy a standard forgatknyv vrhatan az lesz, hogy pnteken dleltt kevs idt tltenek a plyn, dlutn valamivel tbbet, a munka oroszlnrszt viszont a szombati szabadedzsre hagyjk, amely ezrt igen zsfolt lesz. Mindebbl a hromauts istllk - a Williams, a Honda, a Red Bull, a BMW Sauber, az MF1 Racing, a Toro Rosso s a Super Aguri F1 - profitljk a legtbbet, hiszen nekik nem kell tekintettel lennik a fenti korltokra. gy ht a korbbinl is komolyabb elnyt fog jelenteni, ha valaki a pnteki szabadedzseken hrom piltt indthat, aminek valsznleg a Honda s a Williams lesz a legnagyobb nyertese.

A mdostott programmal az FIA azt is elrte, hogy a pnteki s szombati idbeoszts megegyezzen. Emellett emltsre mlt, hogy a Belga Nagydj trlse miatt 2006-ban jra 18 fordulbl ll a versenynaptr, azaz eggyel kevesebb futam lesz, mint tavaly.

A 2006-os nagydjak hivatalos programja

Pntek:
11:00-12:00 - 1. szabadedzs *
14:00-15:00 - 2. szabadedzs *
Szombat:
11:00-12:00 - 3. szabadedzs **
14:00-15:00 - Idmr edzs ***
Vasrnap:
14:00-16:00 - Verseny ****

* A 2005-s konstruktri VB utols hat helyezettje (a Williams, a BMW, a Honda, a Red Bull, a Midland, a Toro Rosso s a Super Aguri) hrom autt indthat.
** Kivve Nagy-Britannit (9:30), valamint Kanadt s az US-t (10:00)
*** Kivve Nagy-Britannit (12:30), valamint Kanadt s az US-t (13:00)
**** Kivve Bahreint (14:30), Malajzit (15:00), Nagy-Britannit (12:00), Kanada (13:00), USA (13:00) s Trkorszg (15:00)

Minden idpont helyi id szerint rtend

Zavar az idben
Vltozsok dihjban
- idmr
1. - Egy helyett a versenyzk tetszleges szm krt tehetnek meg
2. - Hrom etap: 15-15-20 perc, az els kett vgn a 6-6 leglassabb aut kiesik
3. - A 11-22. rajtkockk tulajdonosai tankolhatnak a verseny eltt
4. - Az 1-10. rajtkockk tulajdonosai csak az utols 20 percben elfogyasztott benzint prolhatjk
5. - Az utols etapban csak a legjobbhoz kpest 110%-on belli krk szmtanak
6. - Az els kt etapban csak az etap vgig befejezett krket veszik figyelembe

Br a 2006-os szablymdostsok kztt minden bizonnyal a V8-as motorok bevezetse a legvitatottabb, a kznsg szemszgbl alighanem a kiesses rendszer idmr edzs lesz a legltvnyosabb vltozs. Az j kvalifikcis szisztma alapelve pofonegyszer, lebonyoltsnak rszletei viszont annl bonyolultabbak, s egyelre senki nem tudja, hogy bevlik-e a gyakorlatban.

Az edzs hrom lpcsbl ll: az els kett 15-15, a harmadik 20 percig tart, s helyi id szerint rendre 14:00-kor, 14:20-kor, illetve 14:40-kor kezddik. A folyamatosan brlt, egy mrt krs rendszert szmztk, ezrt az adott etapban rsztvev versenyzk akkor s annyi krt tehetnek meg, amennyit akarnak. Az els lpcsben mg mindenki kimehet a plyra, a 15 perces szakasz vgn azonban a 6 leglassabb versenyz kiesik - nekik a 17-22. rajtkockkat osztjk ki, termszetesen az ideredmnyeiknek megfelelen. Ezutn a kridket trlik, vagyis a bennmarad 16 pilta tiszta lappal vghat neki a msodik etapnak, melynek vgn jabb 6 aut esik ki, elfoglalva a 11-16. helyet a rajtrcson. A maradk 10 versenyz aztn az utols 20 percben mrkzhet meg az 1-10. rajtkockkrt.

Ez idig rendben is volna, de most jn a bonyodalom: az 1-10. s a 11-22. rajthelyek tulajdonosai kztt szignifikns klnbsg van. Aki nem kerlt be a legjobb tz kz, az idmr utn szabadon feltankolhatja az autjt a versenyre, ez pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy az els kt etapban mindenki alacsony zemanyagszinttel prblkozhat. Az utols, 20 perces lpcst azonban annyi benzinnel kell megkezdenie a bennmarad 10 versenyznek, amennyivel indulni szeretne a futamon, k ugyanis a kvalifikcit kveten csak az ott elhasznlt mennyisget ptolhatjk a tankban. Ezt a mennyisget autnknt kln-kln bonyodalmas lenne lemrni, az FIA ezrt gy hidalta t a problmt, hogy minden plyra vonatkozan megllaptott egy tlagos, krnknti fogyasztsi rtket, s a csapatoknak azt kell alapul vennik az zemanyag utntltsnl. Hogyan fog mkdni ez a gyakorlatban? Tegyk fel, hogy Fernando Alonso az utols 20 percben 11 krt tesz meg Bahreinben! Mivel ezen a plyn hagyomnyosan 3.4 kg a krnknti fogyaszts (az FIA nyilvn finomtja majd az adatokat a V8-asokhoz), a Renault utlag 3.4*11=37.4 kg benzint tlthet vissza az R26 tankjba.

Ez azonban tbb problmt is felvet. Nem kell hozz atomfizikusnak lenni, hogy az ember felismerje: a versenyzknek rdemes minl tbb krt teljestenik a rendelkezskre ll 20 perc alatt, hogy az autjuk az etap vgre a lehet legknnyebb legyen. Radsul ezeket a krket nem csupn azrt rdemes lassan megtennik, hogy kmljk a motort, hanem azrt is, hogy a megadott tlagrtk alatt tartsk a fogyasztst; ha ugyanis krbeballagnak a plyn tzszer, de az autjuk csak 3.0 kg benzint get el krnknt, valjban 30 kg-ot fogyasztottak el, mgis 3.4*10=34 kg-ot tankolhatnak vissza. A tt nem csekly, mert ez a klnbsg mr egy teljes krre elg, s mint tudjuk, a versenyt alkalmasint meg lehet nyerni azzal, ha valaki az ellenfeleihez kpest egyetlen krrel tovbb tudja halogatni a boxkillst.

Az FIA igyekezett mr elre becsukni a kiskaput, ugyanis kikttte, hogy az utntlthet zemanyag mennyisgnek kiszmtsakor csak azokat a krket veszik alapul, melyeknek a krideje az adott versenyz legjobbjhoz kpest 110%-on bell marad. Ha azonban teljes krket szmolnnak, a boxba befel, illetve az onnan kifel tart krk problmt jelentennek, azokat ugyanis nem felttlenl lehetne elg gyorsan teljesteni; a gyakorlatban ezrt az FIA a clegyenes nlkl is mrni fogja a kridket, s a 110%-ot ehhez (nem a teljes krkhz) hasonltjk majd. Ez azt jelenti, hogy a nzk nllan nem tudjk ellenrizni a krk szablyossgt.

A csapatok nyilvn ksrletezni fognak a klnfle taktikkkal, de a legkzenfekvbb megoldsnak pillanatnyilag az tnik, hogy a versenyzknek a biztonsg kedvrt a 20 perc kzepe tjkn is teljestenik kell gyors krt, mieltt a hajrban bemennek a boxba j gumikrt, s a lehet legkevesebb benzinnel prbljk megfutni a legjobb krket. Csak az utols pillanatra feltenni mindent tl kockzatos, mert ha egy incidens miatt a versenyz legjobbnak grkez krben kerlnek el a srga vagy piros zszlk, az illet rendes ideredmny nlkl maradhat. Radsul az utols percekben risi lesz a tumultus a plyn, a j reg kifogs - "dugba kerltem" - teht 2006-ban minden bizonnyal visszatr majd a versenyzi nyilatkozatok szvegbe.

Akadnak az idmrvel kapcsolatban ms anomlik is. Mr sokan rmutattak pldul, hogy a 11. rajtkocka tulajdonosa elnysebb helyzetben van annl, aki a 10. helyrl startol, hiszen vele ellenttben szabadon vlaszthatja meg az zemanyagszintet. Ha viszont valaki bekerl a legjobb tz kz, de gy rzi, gysem juthat elrbb a 10. rajtkocknl, azt a megoldst is vlaszthatja, hogy feltankol a versenyre, aztn az idmr utols 20 percben ki sem gurul a boxbl. Ezltal nem csak a gumikkal s a motorral sprol, hanem kompromisszum nlkli zemanyagszintje rvn taktikailag kedvezbb helyzetbe hozza magt annl, aki erfesztsei ellenre is csak a 9. rajthelyet kaparintotta meg. Az egy mrt krs rendszer teht eltnt a Forma-1-bl, ez azonban nem jelenti azt, hogy a rajtrcsra pillantva mostantl knnyedn leszrhetjk a valdi erviszonyokat.

Van egy rdekes kittel is a 2006-os Sportszablyzatban, amely szerint az idmr els kt etapjban csak a leints eltt befejezett - s nem megkezdett - krket rjk jv a versenyzk szmra. A harmadik lpcsre ez a szigorts mr nem vonatkozik. Az intzkeds clja az, hogy kiszmthat s csorbtatlan 5 perces reklmszneteket biztostson a TV-trsasgoknak a hrom etap kztt, a csapatok szemszgbl nzve viszont lervidti a mr egybknt is kurta, 15 perces szakaszokat. Mivel a felvezet s a rkvetkez mrt kr egytt tipikusan kb. hrom percig tart, aki a 12. perc vgig nem hagyja el a boxutct, mr ki sem rdemes hajtani a plyra.

Mint mr emltettk, az FIA a Parc Fermre vonatkoz szablyok mdostsval legalizlta jra a kerkcserket. Az autra az eddigiekhez hasonlan attl a pillanattl kezdve rvnyesek a Parc Ferm korltozsai, hogy a versenyz elszr kihajtott vele a plyra az idmrn; a kvalifikci kzben teht tovbbra sem lehet vltoztatni a belltsokon, kivve az els vezetszrny konfigurcijt, amit az elrsok eddig is megengedtek, valamint a kerkcsert, ami mostantl nem tartozik a Parc Ferm hatlya al.

Tovbbi nehzsg, hogy a versenybrsg ebben az vben visszatr a szrprbaszer technikai ellenrzsekhez: akrcsak hajdann, az idmr kzben brmikor kiszlthatnak egy versenyzt, hogy megvizsgljk az autjt, az edzs utn pedig legalbb hatot ellenriznek majd.

V8 - neknk 8?
Vltozsok dihjban
- motorok
1. - 3.0 lieteres V10-es helyett 2.4 literes V8-as motorok
2. - Rgztett paramterek: pl. slypont, hajtkar magassga, furat tmrje s hengerek tvolsga
3. - Minimlis tmeg 95 kg, hengerszg ktelezen 90 fok
4. - Tilos a vltoztathat hosszsg beszvcs hasznlata
5. - V10-es 16.700-as fordulathatrral s 77 mm-es szktvel hasznlhat
6. - A V8-asok vrhat teljestmnye 730-750 ler

A Forma-1-ben 11 ve hagyomnyosnak szmt V10-es motorok szmzse a V8-asok kedvrt mind a kznsg, mind a szakma berkeiben nagy port kavart, mert sokan gy reztk, hogy a tzhengeresek egyfajta vdjegyknt tartoztak hozz a sporthoz. Annyi biztos, hogy br a cserre a kltsgek cskkentse rdekben kerlt sor, loklisan - konkrtan 2006-ban - a drga fejlesztsek s az elkerlhetetlen gyerekbetegsgek miatt ppensggel emelkedni fognak a motorszlltk kiadsai.

A Technikai Szablyzat nem csak a hengerek szmban s a lkettrfogatban vezetett be korltozsokat a motorok tern. Rgztettk az ltalnosnak tekinthet (de eddig szabadon vlaszthat) 90 fokos hengerszget is, a motor minimlis tmegt 95 kg-ban hatroztk meg, a furat tmrjt 98 mm-ben maximltk, s kiktttk, hogy a hengertvolsg 0.2 mm-es hibahatrral pontosan 106.5 mm legyen. Mivel az utbbi kt felttel lnyegben behatrolja a motor hosszt, a V8-asok szksgkppen mintegy 10 cm-rel rvidebbek lettek a tavalyi V10-eseknl. Ettl elvileg az autk hossza is cskkenhetett volna, a tervezk azonban ragaszkodtak az eddigi tengelytvhoz, mert annak a plyk jellemzihez clszer igazodnia. A motor rvidlst ezrt a michelines s bridgestone-os csapatok eltren hidaltk t: a Michelinek enyhn orrnehz slyelosztst kvetelnek, ezrt a francia cg partnerei a hinyz 10 cm-rel meghosszabbtottk a sebessgvltt, amivel a slypont elrbb kerlt. A bridgestone-osok ezzel szemben inkbb tvtartkat alkalmaztak, hogy a vltm az eddigi helyn, azaz htrbb foglaljon helyet.

Az FIA meghatrozta a hajtkar kzpvonalnak, valamint a motor slypontjnak minimlis magassgt a referenciask felett (58 illetve 165 mm), s betiltotta a vltoztathat hosszsg beszvcsveket, a mrnkk ezrt tbb nem simthatjk mechanikusan a nyomatkgrbt - aminek kvetkeztben a V8-asok nehezebben szablyozhatak a V10-eseknl.

Hogy mit jelent mindez a gyakorlatban, arra mr lthattunk pldt a tli tesztelsek alatt. Valenciban azrt szlethetett j krrekord Anthony Davidson Hondjnak jvoltbl, mert ezen a plyn nincsenek igazn gyors kanyarok, a lass fordulkbl val kigyorstsoknl viszont a V8-as az eddiginl kevsb terheli le a meghajtott hts kerekeket (a kiprgsgtl sem dolgozik olyan ktsgbeesetten), javtva a tapadst. Barcelona mr tipikusabb F-1-es helysznnek szmt, gy az valban sokatmond, hogy Jenson Button ott is 0.383 msodpercen bell tudott kerlni a V10-es plyacscshoz, jllehet, az egyenesek ltal uralt plykon - mint amilyen Monza vagy Indianapolis - biztosan jelentsebb lesz a lassuls a tavalyihoz kpest. Mindenesetre sok, eddig trkksnek szmt kanyar padlgzoss vlt, amitl ezeken a helyeken az autk stabilitsa is javult. Hogy a versenyzknek vltoztatniuk kellett-e a vezetsi mdszereiken a V8-asok miatt? Errl mg az vlemnyk is megoszlik, ami azt mutatja, hogy ez valjban stlusfgg, teht emberl emberre vltozik. A krdsre nem ltezik univerzlis vlasz.

A tesztels kzben elrt ideredmnyek termszetesen flrevezethetek lehetnek, hiszen nem felttlenl szablyos autval rtk el ket, de a V8-asok bevezetse miatt egyrszt azrt nem rdemes keseregni, mert a lassuls szabad szemmel nem lesz feltn, msrszt azrt sem, mert az j motorok hangja nem fosztotta meg a Forma-1-et a jellegzetes siktstl. s ne felejtsk el, hogy 1994-ben Michael Schumacher s a Benetton V8-as Forddal nyertk meg a vilgbajnoksgot, pedig a vetlytrsaik V10-est hasznltak, a hengerek szma teht nem minden (ms krds, hogy az a Zetec-R V8 ppgy 3.5 literes volt, mint az akkori V10-esek, most viszont 3.0 literrl 2.4 literre cskkent a hengerrtartalom).

Az a szably, amely 2006-ban s 2007-ben mdot ad a csapatoknak arra, hogy lefojtott V10-eseket hasznljanak tovbb, mr inkbb agglyos. Jelenleg csak a Scuderia Toro Rosso akar lni ezzel a lehetsggel, ami a tbbieknek nem tetszik, mert a Red Bull msodik csapata nem kzd olyan anyagi gondokkal, mint annak idejn eldje, a Minardi tette. Az Cosworth V10-esket egyelre 16.700-as fordulatszmhatrral s 77 mm-es szktvel igyekszik megzabolzni az FIA, mivel azonban ezek az adatok sehol sem szerepelnek a szablyzatban, szksg esetn idny kzben is mdosthatak.

A V8-asok teljestmnye a hengerrtartalommal egytt 20%-kal cskkent, azaz 730-750 ler krl vrhat. A fogyasztsuk s a htsi ignyk is cseklyebb lett - az utbbi vltozs kivlan ltszik az oldaldobozok kisebb fellet htnylsain -, de a 20%-osnl alacsonyabb arnyban. Amint az kzismert, a nyolchengeresek tervezsnl a legslyosabb problmt a vibrci kikszblse jelentette a mrnkk szmra; nem is annyira azrt, mert a kevesebb dugatty mozgsa eleve nehezebben egyenslyozhat ki, hanem azrt, mert a V8-as kritikus fordulatszm-tartomnya a fels rgiban tallhat, ahol a motor a legtbb idt tlti (a V10-eseknl ez a tartomny alacsonyabban van, gy az autk kigyorsts kzben hamar "tszaladtak" rajta). A vibrci alapveten a gyjtsi sorrend helyes megvlasztsval cskkenthet, amely azonban kihatssal van a nyomatkgrbre - mint minden ms, ez is kompromisszum eredmnye.

Lesz-e Ferrari a Renault-bl?
Vltozsok dihjban
- versenyzk s csapatok
1. - A Super Aguri rkezsvel jra 11 csapat lett
2. - Eltnt a BAR, a Jordan, a Minardi s rszben a Sauber nv is a nevezsi listrl
3. - A BMW a Saubert megvsrolva nll csapatot indt, a Williams j motorszlltja a Cosworth
4. - jonc versenyzk: Nico Rosberg (Williams), Yuji Ide (Super Aguri), Scott Speed (Toro Rosso)
5. - Az 1-es rajtszm Fernando Alons

Egy vvel ezeltt mg kevesen mertek volna r fogadni, hogy Michael Schumacher s a Ferrari a cscsrl szinte tmenet nlkl a szakadkba zuhan, mgis ez trtnt, ami arra figyelmeztet minket, hogy az elz idny alapjn vakmersg jsolni a kvetkezre.

Habr a tli teszteredmnyek is flrevezetek lehetnek (vrl vre van egy-egy csapat, amely az elszezonban ragyognak tnik, de lesben hamar kiderl, hogy hamisan csillogott), a keveset jelent s knnyedn manipullhat legjobb kridk mg nzve mgis biztosabb alapot szolgltatnak a prognzisokhoz, mint a puszta tallgats. Ha ebbl indulunk ki, egyrtelmnek tnik, hogy gy, az idnynyit eltt ismt a Renault a favorit.

Az R26 nem csak egyetlen krben, hanem a hossz etapokon is gyors s kvetkezetes volt, radsul nem akadtak vele slyos mszaki problmk sem, a cmvd Fernando Alonso nbizalmra pedig csak pozitv hatssal lehetett a tavalyi vilgbajnoki gyzelem. A Renault megtanulta, hogy az ellenfelekre az v elejn mrt csaps olyan llektani elnyt jelenthet, amely akr ledolgozhatatlannak is bizonyulhat, ezrt a jelek szerint jabb replrajttal kszlt a szezonra. Krds, hogy Alonso kszbn ll tigazolsa a McLarenhez, illetve a Renault sportprogramjnak beismerten bizonytalan jvje mennyiben befolysolja majd az enstone-i istll morljt.

A tli tesztek msik sztrcsapata a BAR-bl immr teljesen gyri alakulatt formld Honda volt. A plyk tbbsgn a japn istll rte el a legjobb ideredmnyt, a rszletes elemzsek mgis azt sugalltk, hogy az RA106 a hossz etapokon egyelre nem veszi fel a versenyt a Renault-val - cserbe viszont pratlanul megbzhat. Rubens Barrichello rkezse vgre ktlovas istllt faragott a Hondbl, amely idn, 2004-hez hasonlan, jra hrom autt indthat a nagydjak els edzsnapjn. Ebbl tavaly a McLaren is elnyt tudott kovcsolni, s mivel idn mg kedvezbb helyzetbe hozhatja az arra jogosult csapatokat, szoros kzdelem esetn akr a Honda javra is billentheti a mrleg nyelvt.

A McLaren a Mercedes V8-asval kapcsolatban add kezdeti nehzsgek utn az elszezon vgre megtltosodott. Kimi Rikknen mrcius elejn mg plyacscsot is futott Valenciban (br ezt Davidson msnap megdnttte), de egy httel korbban, a hitelesebb mrcnek szmt barcelonai plyn a McLaren mg 0.6 msodperccel lassabb volt a Hondnl s a Renault-nl. Az elmlt vek hsies kudarcai utn a kzvlemny mr szvesen odatlne egy vilgbajnoki cmet a pratlanul gyors Rikknennek, aki azonban kzvetlen vetlytrsainl nehezebb helyzetben van, mert a bizonytsi vgytl fttt Juan-Pablo Montoya szemlyben egy bels ellenfllel is meg kell kzdenie. A rossz hr az, hogy a McLaren a jelek szerint most is ppgy egy meredek tanulsi fzis kzepn rkezik az idnynyitra, mint egy vvel ezeltt.

Az j szezon elestjnek legnagyobb rejtlye a Ferrari. A maranelli istll eleinte ismt ersnek tnt, m a bahreini tesztels magasabb hmrskleti viszonyai kztt megakadt a fejldsben, mert a 248 F1 hirtelen megbzhatatlann vlt. Az idnynyit helysznn vgl mgis a Ferrari lltotta fel a V8-as krrekordot, mivel azonban akkor mr egyedl teszteltek ott, s 4-5 fokkal hvsebb volt, mint amikor a Honda is velk dolgozott, ebbl nem vonhatunk le messzemen kvetkeztetst. A Ferrari mindenesetre dnt v el nz, mert a plyafutsnak vghez kzeled Michael Schumacher trelme vges, s egy jabb, kudarcokkal teli idny megrlelheti benne a visszavonuls gondolatt. Felipe Massa pedig az lvonalban mg nem bizonytotta a kpessgeit, s a Ferrarinl akr gondot is okozhat, hogy nlklznik kell a szilrd sszehasonltsi alapot szolgltat Barrichello visszajelzseit.

A Ferrari sorst ppgy a gumihbor dntheti el, mint a Toyott s a Williamst. A Bridgestone hrom nagy csapata rendhagy mdon idn lltlag kzs adatbakbl dolgozik, hogy gy gyorstsk meg a fejlesztseket, de krdses, hogy ez elg lesz a hatsos kilpre kszl Michelin legyzshez.

2006-ra egybknt jelentsen talakult a mezny, mert azon kvl, hogy a BAR-bl Honda lett, a BMW felvsrolta a Saubert, a Red Bull megvette s Scuderia Toro Rosso nvre keresztelte a Minardit, a Midland pedig sajt, orosz szneiben nevezte az ex-Jordan MF1 Racinget a vilgbajnoksgba. Radsul a csapatok szma a hamistatlanul japn identits Super Aguri F1 rkezsvel 2002 utn ismt 11-re ntt; az mr csak a hab a tortn, hogy az Aguri ppen annak az Arrowsnak a hajdani autjval kezdi az idnyt, amelynek kiesse annak idejn az eddigi 10 fre apasztotta az istllk klubjt.

Nem, 2006-ban senki sem indul gy istenigazbl tiszta lappal, m hogy meg tudja-e vdeni az uralmt a Renault, s ezzel lland jelleggel is tveszi-e a trnt az onnan tavaly letasztott Ferraritl, az egyelre a jv zenje. De most mr legalbb a kzeli jvj...

 
!!!dv!!!
 
motorok
 
figyeljetek

Erklcsi nagysg: mit is jelent ez a kifejezs?

Az erklcsi nagysg az hogy rtallunk arra akit igazn szeretnk, az egyetlen dolog ami mindnl tbbet jelent a vilgon s hogy megtartsuk harcolunk rte, kockztatunk mindent mg helyeznk  a jvnket, az letnket mindent!!megesik ha nem tiszta eszkzkkel harcolunk de valjban nem szmt mert a szvnk mlyn tudjuk hogy a lt megrte kiprselni!!!

Ebben rejlik az erklcsi nagysg 

 

 

 
CHAT
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
ra&Naptr
 
Linkek
 
Szavazs
Meik zene mfajt szereted?

Rock
Metal
New Metal (slipknot)
punk
reggie
Hunagrista
Techno (pff)
rap
Hip-Hop
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
idjrs
Magyarorszg idjrsa
A rszletekrt klikk a kpre.
 
ujsgok
tuning kocsik
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.