Soha ennyi vltozs nem trtnt mg a Forma-1-ben. Gyengbbek lesznek ugyan a motorok, de izgalmasabb lesz az idmr s ismt engedlyezik a kerkcsert. A Magyar Nagydjat jra augusztusban rendezik. |
|
Htvgn beindul a nagyzem, megkezddik a 2006-os Forma-1-es idny, az 57. vilgbajnoki sorozat. Az elzetesen tervezett tizenkilenc helyett csak tizennyolc futamot rendeznek, miutn a Belga Nagydj szervezi visszalptek, mert nem tudjk biztostani az elrt feltteleket. Tz v utn idn nem Ausztrliban kezddik az vad, hanem Bahrein ad majd otthont az els futamnak. A vltoztatst az ausztrl futam szervezi krtk, mivel tkztt volna az ugyanitt rendezett Nemzeti Jtkokkal. |
 A Super Aguri rkezsvel idn ismt 11 csapat lesz a Forma-1-ben  Az egyik legersebb igazols Barrichello- a Hondhoz  Visszatr a kerkcsere a versenyekre, ami segtheti a Bridgestone csapatait

j idpontra kerlt a Magyar Nagydj is, jvre ismt augusztusban, ezttal 6-n, a hromhetes nyri sznet eltt krznek nlunk a sztrok. Hrom futamot is rint a nmetorszgi labdarug vilgbajnoksg, m a szervezknek sikerlt egymshoz igaztani a kt esemnyt, ezrt senki nem marad le semmirl.
Gyenglnek az autk
2006-ra tbb terleten is megvltoznak az autk, az idei szezonban j szablyok rvnyesek a motorokra, a kerekekre s az idmrkre is. A szezon legfontosabb jdonsga, hogy 2,4 literes V8-as motorok vltjk fel a tavalyi tzhengereseket, m lefojtva azok is tovbb hasznlhatk. A gyengbb teljestmny miatt a piltknak nehezebb dolguk lesz. A kisebb hibk okozta idvesztesget sokkal nehezebb lesz ledolgozni.
Az j szablyok szerint t kellett alaktani az autk lgterelit, de a mrnkk lltjk, gy is sikerlt visszaszereznik az elvesztett leszortert. Az els tesztek alapjn a kanyarsebessg nem vltozik majd lnyegesen, de az egyenesekben tlagosan 10-15 km/h-val cskken a temp.
j gumiszably
Egyetlen szezont lt a kerkcsert tilt szably, a Nemzetkzi Automobil Szvetsg (FIA) el is trlte a sokat kritizlt, rtelmetlen elrst. Ezzel termszetesen a biztonsg is n, s a boxkillsok miatt a nzk szmra is izgalmasabbak lesznek a futamok. A kerkcserk engedlyezsvel pedig a csapatok nagyobb mozgsteret kaptak a versenystratgia kidolgozsban.
Idn tbb csapat vlt abroncsot, gy kiegyenltdik a Michelin-Bridgestone csata. Elbbivel a Renault, a McLaren, a Honda, a BMW, a Red Bull s a Toro Rosso versenyez majd. Utbbi abroncsait a Midland, a Williams, a Ferrari, a Toyota s a Super Aguri alkalmazza. 2007-ben tovbb szkl a klnbsg a csapatok kztt, akkor mr a Bridgestone szlltja az sszes versenyaut abroncsait.
Alapjaiban vltoznak meg az idmrk
Az els negyedrban valamennyi versenyaut krzhet a plyn, majd a hat leglassbbat a rajtrcs 17-22. helyre rangsoroljk. t perc sznet utn a tbbiek, azaz 16-an jra birtokba vehetik a ringet, de csak jabb 15 percre. Az ekkor nyjtott teljestmnyk alapjn a leglassbb hat versenyaut a 11-16. rajtkocka. A kvalifikciban marad 10 pilta az utols 20 percben kzd meg a startpozcikrt. Ezzel valban izgalmas lehet az idmr.
 Alonso hzon bellrl kaphat konkurencit 2006-ra  A Toyota 2006-ban mr a gyzelemre kszl  A tesztek els rszn problmkkal klzdtt a McLaren, de jelentsen felgyorsultak
Idn ismt 11 csapat 22 autja lesz a rajtrcson, hrom j pilta is bemutatkozik. Honda motorokkal s az Arrows csapat 2002-es autjbl ptett kasztnival indul a vilgbajnoki sorozat teljesen j csapata, a Super Aguri. Versenyzi poszton is japn a grda, a Hondtl tvoz Tacuma Sato mell Yuji Ide-t szerzdtettk le.
A Ferrariidn is Michael Schumacherre pti csapatt, aki nyilvnvalv tette, hogy elvrsaiban versenykpes aut szerepel, amivel visszaszerezheti elvesztett bajnoki cmt. Ettl fgghet, hogy marad-e 2007-ben is az olaszoknl. A nmet pilta mellett Felipe Massa kap versenyautt a Ferraritl. Barrichello a Hondhoz igazol, aki a Ferrarinl szerzett tapasztalatai miatt r aranyat.
A McLaren hza tjn a legnagyobb hr, hogy Fernando Alonso 2007-tl a csapatnl versenyez, illetve az, hogy elvesztettk technikai igazgatjukat, Adrian Newey-t. a Red Bullhoz megy, ahol Newey mellett tbb mint 20 j szakember kap lehetsget.
Fernando Alonso utols vt tlti a Renault-nl, csapattrsa vltozatlanul Giancarlo Fisichella, aki szeretn letasztani a trnrl csapattrst. Izgalmas csata vrhat kettejk kztt, Alonso utols vt a Renault-nl gyzelemmel szeretn megnnepelni.
Kzpmezny
A BMW elhagyta a Williams csapatot s a Sauber felvsrlsval immr nllan vesz rszt a vilgbajnoksgon, BMW Sauber nven. Vittk magukkal Nick Heidfeldet, de megtartottk Jacques Villeneuve-t, akit korbbi szerzdse a Sauberhez kttt.
Nem felttlenl biztos, hogy a vlts gyengti a Williams-t, hiszen a csapatot jvre a legends Cosworth ltja el motorokkal. Nluk marad Mark Webber s leigazoltk a GP2 szria bajnokt, Nico Rosberget.
A Honda teljes egszben kivsrolta a BAR rszvnyeit , gy nll csapattal vg neki 2006-nak. Egyrtelm cljuk a vilgbajnoki cl megszerzse. Barrichello mellett ebben Jenson Button segtsgt vrjk, akit l Williams szerzsdbl vsroltak ki.
tdik ve vesz rszt az Forma-1 Vilgbajnoksgban a Toyota, amely tavaly mr tbbszr az lmeznyben autzott s megszerezte els dobogs helyeit. Idnre szeretnnek elrbb lpni s futamot nyerni. A piltk nem vltoznak, Jarno Trulli s Ralf Schumacher kzd a futamgyzelemrt. Nem szabad megfeledkezi Mike Gascoyne technikai igazgat zsenialitsrl sem.
A htsk
Miutn Dietrich Mateschitz multicsillirdos tavaly megvette a Jaguart s ltrehozta a Red Bullt, idn jabb csapatot zsebelt be. Lenyelte a Minardit, amibl a Toro Rosso csapat kelt letre. Ezzel az osztrk millirdos kt csapattal lesz ott a Forma-1-ben. Nluk a f csapatban David Coulthard s Christian Klien versenyez, az ex-Minardi autkban Vitantonio Liuzzi s Scott Speed kap szerepet. Utbbi 13 ve az els amerikai versenyz a Forma-1-ben, honfitrsai kzl utoljra Michael Andretti vezetett a szguld cirkuszban.
A Toro Rosso-t 2006-ban Gerhard Berger is segti, a Red Bullt pedig a McLarentl elcsbtott Adrian Newey ersti.
A Jordant Alexander Schnaider mg 2004 vgn vette meg, de j nvvel - Midland - s teljesen j autval idn szllnak versenybe elszr. Nluk Christijan Albers s Tiago Monteiro lhet a versenyautba, utbbi mr tavaly is a csapatnl volt, mg a holland versenyz a Minarditl rkezett.
Ki nyer idn?
Nehz lenne az els tesztek alapjn megtippelni, melyik csapat vagy melyik versenyz domborthat idn a Forma-1. A szablyvltozsok, s az j autk mind-mind neheztik a becslst. Ami ltszik, hogy a Honda rendkvl gyors s vrhatan az egyik eslyese a bahreini futamnak. Ezen a versenyen a Renault lehet a legnagyobb ellenfelk, a francia aut megbzhat s elg gyors.
Elkpzelhet, hogy a tavalyi vhez hasonlan a 2006-os idnyt is lassan kezdi a McLaren, hiszen a tesztek alkalmval sokat kzdttek a technikval, az j V8-as motorok nem muzsikltak tl jl. A piltk is panaszkodtak, br a legutbbi teszteken mr jobban ment nekik.
A Ferrari hza tjn mindenki a vilgbajnoki cm visszaszerzsrl beszl, m azt is mondtk, hogy az els versenyen nem felttlenl k lesznek a favoritok. A Ferrarinak a tesztek sorn a megbzhatsggal akadt gondja, pedig korbban ez volt f erssgk.
A Cosworth motoroknak ksznheten, a Williams-t sem szabad lerni. A csapat irigylsre mlt erforrsokat kapott a motorgyrt cgtl. A tesztek sorn a padockban mindenki radozott ezekrl a motorokrl, amik akr futamgyzelmekhez is segthetik a brit csapatot. St, a Williams j, szupergyors kapcsols vltt tervezett, ami krnknt 0,4 msodpercet gyorstott a kocsin. A Toyott s a Red Bullt sem szabad lerni.
Nehz megmondani, ki lehet az v vgn a trfea, m tippelni mindenkppen rdemes. A vezess.hu vilgbajnok jelltje 2006-ra: Fernando Alonso. |