Nemzeti zászló:
Általában a verseny indítására használják. ...
Általában a verseny indítására használják. A rajtjelet a zászló leengedésével kell megadni, amely állórajttal történő versenyek esetében nem emelhető fej fölé addig, amíg minden autó mozdulatlanul nem áll, és semmilyen körülmények között sem tartható ott 10 másodpercnél tovább. Ha bármilyen okból kifolyólag a nemzeti zászlót nem használják, a helyettesítő zászló színét - amely a jelen fejezetben meghatározott egyik zászló esetében sem adhat okot összetévesztésre - a versenykiírásban kell meghatározni
I. zászló
Sárga zászló piros csíkokkal:
Ennek a zászlónak a mozdulatlan bemutatása arról tájékoztatja a versenyzőt, hogy a pályára került olaj, vagy víz miatt a tapadási feltételek lecsökkentek a zászlót követő területen. Ezt a zászlót (a körülményektől függően) legalább 4 körön keresztül kell bemutatni, hacsak a felület ismét normálissá nem válik. A zászlót követő szektor végén nem szükséges általában a zöld zászlót bemutatni.
II. zászló
Sárga
A veszély jelzésére szolgál és a következők szerint, kétféleképpen mutatják be a versenyzőknek: - Egy zászlót lengetve: Lassíts, előzni tilos és készülj fel irányváltoztatásra! A pálya mellett, vagy részben a pályán akadály van. - Megkettőzve lengetve: Lassíts, előzni tilos és készülj fel irányváltoztatásra, vagy megállásra! A pálya részben vagy teljesen el van torlaszolva. A sárga zászlót általában csak az akadályt közvetlenül megelőző bírói poszton kell bemutatni. Bizonyos esetekben a Versenyigazgató elrendelheti a zászlók használatát az esetet megelőző több mint egy poszton. Előzni tilos az első sárga zászló és az esetet követően bemutatott zöld zászló között. A sárga zászlót a bokszutcában nem kell használni, hacsak olyan rendkívüli esemény nem történik, amit a versenyzőkkel tudatni kell.
III. zászló
Piros
Ezt a zászlót a rajtvonalnál lengetve kell használni, ha úgy határoznak, hogy leállítják a versenyt vagy az edzést. Ezzel egy időben a pályán lévő összes megfigyelői poszton is lengetni kell a piros zászlót. A piros zászlót a Versenyigazgató vagy az általa kijelölt személy pályazáráskor is használhatja.
IV. zászló
Zöld
Ezzel a zászlóval kell jelezni, hogy a pálya tiszta. Az egy, vagy két sárga zászló bemutatását előidéző eseményt közvetlenül követő bírói poszton lengetve kell bemutatni. A Versenyigazgató utasítására használható a bemelegítő kör vagy az edzés kezdetének jelzésére is.
V. zászló
Fekete zászló 40 cm átmérőjű narancssárga koronggal:
Ez a zászló informálja az érintett versenyzőt, hogy autója műszaki hibás, ami veszélyezteti őt magát és másokat is és azt jelenti, hogy a versenyzőnek a következő körben a bokszánál meg kell állnia. Ha a műszaki hibát a gépátvevők vezetőjének megítélése szerint helyreállították, akkor az autó visszaállhat a versenybe. A zászlót mozdulatlanul kell bemutatni, kiegészítve egy fekete alapon fehér számot ábrázoló táblával, amelyet annak az autó a vezetőjének kell bemutatni, amely a táblán lévő számot viseli. Amennyiben a Versenyigazgató szükségesnek ítéli, ezeket a zászlókat a rajtvonaltól eltérő helyen is be lehet bemutatni. A zászló bemutatásáról általában a Versenyigazgató dönt, de dönthetnek a sportfelügyelők is erről feltéve, hogy ezt a versenykiírásban vagy a bajnokság szabályaiban meghatározták. Az érintett csapatot azonnal értesíteni kell a döntésről.
VI. zászló
Fehér
Ezt a zászlót lengetve kell bemutatni, és a használata jelzi a versenyzőnek, hogy egy sokkal lassabb jármű van a pályának a jelzést követő szektorában.
VII. zászló
Világoskék
Általában lengetve kell bemutatni, jelezve egy versenyzőnek, hogy előzni kívánják. Az edzés és a verseny alatt különböző jelentése van. Minden esetben: Mozdulatlan kék zászlót kell bemutatni a bokszutcát elhagyó versenyzőnek, akkor, ha a pályán járművek közelednek. Edzés alatt: Adjon utat a gyorsabb autónak az előzésre. Verseny alatt: Általában egy lekörözött autónak mutatják be, jelezve, hogy a bemutatást követő első adandó alkalommal az őt követő autót el kell engednie.
VIII. zászló
Fekete-fehér diagonálisan osztott zászló:
Ezt a zászlót csak egyszer kell bemutatni, és ez figyelmezteti az érintett versenyzőt, hogy sportszerűtlen viselkedését jelentették. A zászlót mozdulatlanul kell bemutatni, kiegészítve egy fekete alapon fehér számot ábrázoló táblával, amelyet annak az autónak a vezetőjének kell bemutatni, amely a táblán lévő számot viseli. Amennyiben a Versenyigazgató szükségesnek ítéli, ezeket a zászlókat a rajtvonaltól eltérő helyen is be lehet bemutatni. A zászló bemutatásáról általában a Versenyigazgató dönt, de dönthetnek a sportfelügyelők is erről feltéve, hogy ezt a versenykiírásban vagy a bajnokság szabályaiban meghatározták. Az érintett csapatot azonnal értesíteni kell a döntésről.
IX. zászló
Fekete zászló
Ez a zászló informálja az érintett versenyzőt, hogy meg kell állnia a bokszánál vagy a versenykiírásban, illetve a bajnokság szabályaiban meghatározott helyen, amikor legközelebb megközelíti a bokszutca bejáratát. Ha a versenyző bármilyen okból nem tesz eleget ennek az előírásnak, ezt a zászlót akkor sem szabad 4-nél több, egymást követő körben bemutatni. Ezt a zászlót kizárólag a sportfelügyelők döntése alapján mutatják be, és az érintett csapatot a döntésről azonnal értesíteni kell. A zászlót mozdulatlanul kell bemutatni, kiegészítve egy fekete alapon fehér számot ábrázoló táblával, amelyet annak az autónak a vezetőjének kell bemutatni, amely a táblán lévő számot viseli. Amennyiben a Versenyigazgató szükségesnek ítéli, ezeket a zászlókat a rajtvonaltól eltérő helyen is be lehet bemutatni
X. zászló
Fekete-fehér kockás
Ezt a zászlót lengetve kell bemutatni, és az edzés vagy a verseny végét jelzi.
|